Breaking News

FINALISTS ANNOUNCED FOR THE 2020 HOSPITALITY AWARDS FOR EXCELLENCE

The finalists for the 2020 AHA-Aon Hospitality Awards for Excellence have been announced, with an outstanding field of nominees showcasing the strength of WA’s hospitality industry despite a challenging and turbulent year.

AHA(WA) CEO Bradley Woods said there had been unprecedented levels of interest in this year’s awards, with venues presenting exceptionally high quality nominations across 41 award categories.

“Hotels and hospitality venues throughout WA have faced their most challenging year in living memory but the response we have received to these awards demonstrates their unwavering strength in the face of adversity,” Mr Woods said.

“COVID-19 presented extreme challenges and we are certainly not out of the woods just yet, but our industry can be proud of the leadership role it played in both reopening the state’s economy and in ensuring people can get back out in their community to socialise safely.”

“The quality of the finalists this year is extraordinary and we are reminded of the fact that WA’s hospitality industry has matured dramatically over the past decade, with world-class accommodation, food and beverage offerings from Broome to Esperance and throughout metropolitan Perth.”

“Staff are the most important asset to any hospitality business and these awards are an opportunity for owners and operators to recognise their key personnel as well as those who go the extra mile to deliver outstanding service to customers and guests.”

“Across WA bars are pushing the boundaries of innovation, restaurants are constantly striving to reach culinary perfection, businesses are selflessly serving their communities and staff are providing exceptional customer service – these awards are a way of recognising and celebrating the pursuit and attainment of excellence.”

The 2020 AHA-Aon Hospitality Awards for Excellence will be presented at Crown Perth on Monday 16 November at the White Claw Gala Ball. It is expected that this event will be one of, if not the, largest hospitality industry events of 2020.

The complete list of finalists can be found below.

Further information: David De Garis 0412 577 567 

FINALISTS: 2020 AHA-AON HOSPITALITY AWARDS FOR EXCELLENCE

GENERAL AWARDS 

Community Service Award

Finalists

Blanche Bar, Karratha

Blend Café, Melville

Drop Inn, Warnbro

Froth Craft Brewery, Exmouth

Ocean View Tavern, Neerabup

Bobbys BBQ Truck – Pan Pacific, Perth

Roey – Roebuck Bay Hotel, Broome

Settlers Tavern, Margaret River

The Henley Brook

The Marina Mindarie

White Salt, Sorrento

Training Initiative Award

Finalists

Blanche Bar, Karratha

Drop Inn, Warnbro

Il Lido Italian Canteen, Cottesloe

Pan Pacific Perth

Settlers Tavern, Margaret River

The Ritz-Carlton, Perth

Varsity Group, Perth

Retail Bottleshop Award

Finalists

Eaton Tavern

Haynes Bar and Grill, Armadale

The Ashby

The Gate Bar & Bistro, Success

Aon Risk Solutions Responsible Service of Alcohol Award

Finalists

Blanche Bar, Karratha

Crown Perth

Drop Inn, Warnbro

Settlers Tavern, Margaret River

The Old Synagogue, Fremantle

Draught Beer Quality Award

Finalists

Black Brewing Co, Wilyabrup

Blanche Bar, Karratha

HADIQA, Perth

Little Creatures, Fremantle

The Flour Factory, Perth

The Galway Hooker, Scarborough

The Lucky Shag Waterfront Bar, Perth

The Shoe Bar & Café, Perth

 

The Lion Beer Australia Bar Presentation and Service Award

Finalists

Bar Bizu, West Perth

Boston Brewing Co. – Vic Park

Drop Inn, Warnbro

Little Creatures, Fremantle

Miners Rest Motel, Kalgoorlie

Stadium 26, Karratha

The Amberton, Eglington

The Beach House – Eden Beach

The Lucky Shag Waterfront Bar, Perth

The Boat – The Marina Mindarie

The Old Synagogue, Fremantle

Songbird Bar – The Ritz-Carlton, Perth

The Sandbar Scarborough Beach

Whitfords Brewing Co.

 

Small Bar Award

Finalists

Bar Bizu, West Perth

Beerpourium, Fremantle

Bobeche, Perth

Brewvino, Mandurah

Caballitos, Perth

Fiorita Wine Bar and Restaurant, Karratha

Tiki As FK, Northbridge

Varnish On King, Perth

Cocktail Bar Award

Finalists

Bobeche, Perth

TWR – Crown Towers Perth

Fiorita Wine Bar and Restaurant, Karratha

Goody Two’s, Perth

HADIQA, Perth

Lot20, Perth

The Old Synagogue, Fremantle

Songbird Bar The Ritz-Carlton, Perth

Tiki As FK, Northbridge

Late Night Venue Award

Finalists

Caballitos, Perth

Goody Two’s, Perth

Market Grounds, Perth

Nevermind Smallclub, Northbridge

Niche Bar, Leederville

The Rechabite, Northbridge

Tiki As FK, Northbridge

Universal Bar, Perth

Varnish On King, Perth

Tourism Initiative Award

Finalists

Blanche Bar, Karratha

Froth Craft Brewery, Exmouth

Settlers Tavern, Margaret River

Conference and Functions Award

Finalists

HADIQA, Perth

Ocean View Tavern

The Flour Factory

The Marina Mindarie

The Rechabite

The Ritz-Carlton, Perth

Outdoor Area Award

Finalists

Boston Brewing Co, Denmark

C.Y. O’Connor Village Pub, Piara Waters

Froth Craft Brewery, Exmouth

Market Grounds, Perth

Onyx On Sharpe, Karratha

Perth Racing, Ascot

Rambla Bar & Bistro, Wickham

Roebuck Bay Hotel, Broome

Rosemount Hotel, North Perth

Swings & Roundabouts, Yallingup

The Bridge Garden Bar, Mandurah

The Forest Lodge Resort, Pemberton

The Gate Bar & Bistro, Success

The Boat, The Marina Mindarie

The Old Synagogue, Fremantle

The Rechabite, Northbridge

Songbird Bar – The Ritz-Carlton, Perth

Whalebone Brewing Company, Exmouth

Broken Hill Hotel, Victoria Park

Boutique Brewery Award

Finalists

Beerfarm, Metricup

Black Brewing Co, Wilyabrup

Boston Brewing Co, Denmark

Froth Craft Brewery, Exmouth

Indian Ocean Brewing Co. – The Marina Mindarie

Whalebone Brewing Company, Exmouth

Redeveloped Venue Award

Finalists

Bar Bizu, West Perth

Broken Hill Hotel, Victoria Park

Fiorita Wine Bar and Restaurant, Karratha

Miners Rest Motel, Kalgoorlie

Pooles Temple – State Buildings, Perth

Swings & Roundabouts, Yallingup

The Flour Factory, Perth

The Kingsley Tavern

New Venue Award   

Finalists

Beerpourium, Fremantle

Boston Brewing Co, Victoria Park

Brewvino, Mandurah

Joeys Swan Valley Diner, Herne Hill

Miss Chows, South Perth

Palace Arcade, Victoria Park

Stadium 26, Karratha

The Amberton, Eglington

The Beach House, Eden Beach

The Galway Hooker, Scraborough

The Old Synagogue, Fremantle

The Rechabite, Northbridge

Hearth – The Ritz-Carlton, Perth

The Royal Hotel, Perth

Social Media Activity Award

Finalists

Black Brewing Co, Wilyabrup

Fiorita Wine Bar and Restaurant, Karratha

Miss Chows, South Perth

Nevermind Smallclub, Northbridge

State Buildings, Perth

The Beach House, Eden Beach

The Henley Brook

The Old Synagogue, Fremantle

The Peach Pit, Scraborough

The Rechabite, Northbridge

The Ritz-Carlton, Perth

The Royal Hotel, Perth

Varsity Bar Project, Morley

Sneakers & Jeans (Caballitos, Goody Two’s, The Flour Factory, Varnish on King)

DINING AWARDS

Contemporary Bar Menu Award

Finalists

Bar Bizu, West Perth

Blanche Bar, Karratha

Brewvino, Mandurah

The Best Brew Bar Four Points by Sheraton, Perth

Market Grounds, Perth

The Beach House, Eden Beach

The Old Synagogue, Fremantle

The Peninsula Bar & Restaurant, Mandurah

Varnish On King, Perth

Casual Pub Dining Award – Metropolitan

Finalists

Albion Hotel, Cottesloe

Balmoral Hotel, Victoria Park

Boston Brewing Co, Victoria Park

Broken Hill Hotel, Victoria Park

Byford Tavern

C.Y. O’Connor Village Pub, Piara Waters

Carine Glades Tavern, Duncraig

Greenwood Hotel

Mayfair Lane Pub & Dining Room, West Perth

The Amberton, Eglington

The Brook Bar & Bistro, Ellenbrook

The Gate Bar & Bistro, Success

The Karalee on Preston, Como

The Lucky Shag Waterfront Bar, Perth

Indian Ocean Brewing Co. – The Marina Mindarie

The Old Synagogue, Fremantle

The Royal Hotel, Perth

The Sandbar Scarborough Beach

The Shoe Bar & Café, Perth

Casual Pub Dining Award – Regional

Finalists

Black Brewing Co, Wilyabrup

Boston Brewing Co, Denmark

Fitzroy River Lodge, Fitzroy Crossing

Freemasons Hotel, Geraldton

Froth Craft Brewery, Exmouth

Hybla Bar and Grill, Middleton Beach

Miners Rest Motel, Kalgoorlie

Onyx On Sharpe, Karratha

Rambla Bar & Bistro, Wickham

Roebuck Bay Hotel, Broome

Stadium 26, Karratha

The Bridge Garden Bar, Mandurah

The Peninsula Bar & Restaurant, Mandurah

Family Dining Award

Finalists

Blend Café, Melville

Boston Brewing Co, Denmark

C.Y. O’Connor Village Pub, Piara Waters

Fire Water Grill – Duxton Hotel, Perth

High Wycombe Tavern

Joeys Swan Valley Diner, Herne Hill

Kailis Fish Market Café, Fremantle

Onyx On Sharpe, Karratha

Rustlers Steakhouse and Grill, Albany

The Amberton, Eglington

The Bridge Garden Bar, Mandurah

The Henley Brook

The Boat, The Marina Mindarie

The Sandbar Scarborough Beach

Whalebone Brewing Company, Exmouth

Restaurant Award

Finalists

Shadow Wine Bar – Alex Hotel, Perth

Black Swan Winery, Henley Brook

Burnt Barrel, Nanson

Canteen Pizza, Cottesloe

HADIQA, Perth

Il Lido Italian Canteen, Cottesloe

No Mafia, Northbridge

UMA – Pan Pacific, Perth

HQ – Quay Perth

The Heritage Wine Bar, Perth

Tonic & Ginger – The Old Synagogue, Fremantle

The Peninsula Bar & Restaurant, Mandurah

Hearth – The Ritz-Carlton, Perth

Fleur – The Royal Hotel, Perth

The Shorehouse, Swanbourne

Garum – The Westin, Perth

White Salt, Sorrento

Wine List Award

Finalists

Canteen Pizza, Cottesloe

Bistro Guillaume – Crown Perth, Burswood

Fiorita Wine Bar and Restaurant, Karratha

HADIQA, Perth

Il Lido Italian Canteen, Cottesloe

Island Market Trigg

Mayfair Lane Pub & Dining Room, West Perth

No Mafia, Northbridge

Uma – Pan Pacific, Perth

Petition Wine Merchant Cellar & Bar – State Buildings, Perth

The Heritage Wine Bar, Perth

Tonic & Ginger – The Old Synagogue, Fremantle

Hearth – The Ritz-Carlton, Perth

The Shorehouse, Swanbourne

Garum – The Westin, Perth

Varnish On King, Perth

ENTERTAINMENT AWARDS

TAB Hotel/PubTAB Venue Award

Finalists

Carine Glades Tavern, Duncraig

Rambla Bar & Bistro, Wickham

Sporting Entertainment Venue Award

Finalists

Crown Sports Bar – Crown Perth, Burswood

Greenwood Hotel

Perth Racing, Ascot

Rambla Bar & Bistro, Wickham

Stadium 26, Karratha

Varsity Bar, Joondalup

 Live Entertainment Venue Award

Finalists

Badlands Bar, Perth

Comedy Lounge, Perth

Crown Theatre – Crown Perth, Burswood

Freemasons Hotel, Geraldton

Froth Craft Brewery, Exmouth

Ocean View Tavern, Neerabup

Onyx On Sharpe, Karratha

Roebuck Bay Hotel, Broome

Pooles Temple – State Buildings, Perth

Universal Bar, Perth

Whalebone Brewing Company, Exmouth 

Themed Venue Award

Finalists

Caballitos, Perth

HADIQA, Perth

No Mafia, Northbrige

Palace Arcade, Victoria Park

The Galway Hooker, Scarborough

Varsity Bar, Waterford

EMPLOYEE AWARDS  

Rising Star Award

Finalists

Sharon Blettner, Blend Cafe

Chuan-Jen Wang, Crown Perth – Silks

Tamara Baggio, Drop Inn

Liam Hall, Haynes Bar and Grill

CJ Cura, Pan Pacific Perth

Elysha Ayers, The Marina Mindarie

Michael Hegerty, The Old Synagogue Pty Ltd

Ana Katrina Lim, The Ritz-Carlton, Perth

Emma Parker, The Shorehouse

Ciaran D’Monte –Doyle, The Westin Perth

Ieesha Parker, Universal Bar

Jessica Spedding, White Salt

Cookery Services Employee Award

Finalists

Deborah Coslette, Crown Perth – Merrywell

Harman Sidhu, Four Points by Sheraton Perth

Rado Pastorek, HADIQA

Gianni Moretto, Pan Pacific Perth

Emily Turner, Rustlers Steakhouse and Grill

Jade Jones, The Flour Factory

Shannon Holdsworth, The Old Synagogue Pty Ltd

Martin Lau, The Ritz-Carlton, Perth

Head Chef Award

Finalists

Wendy Miedzinski, Belgian Beer Cafe Westende

Shane MCKay, Belmont Hotel

Ameidhi Cooroopdass, Boston Brewing  Co, Victoria Park

Samuel Labrosciano, Broken Hill Hotel

Nathan Kirk, Drop Inn

Nicholas Woolard, Fiorita Wine Bar and Restaurant

Jett Alexander, HADIQA

Johary Hobman, Haynes Bar and Grill

Peter Claeys, Herdsman Lake Tavern

Alan Johnson, Mayfair Lane Pub & Dining Room

Xerxes Bodhanwala, Pan Pacific Perth

James Keogh, Queens Tavern

Ganesh Subedi, Rambla Bar & Bistro

Alonso De Romana, Settlers Tavern

Matthew Sartori, Wild Flower – State Buildings

Troy Black, The Gate Bar & Bistro

Matthew Caruli, The Heritage Wine Bar

Aaron Coates, The Kwinana Local

Leigh Power, The Old Synagogue Pty Ltd

Danny Feng, The Ritz-Carlton, Perth

Nicole Finlay, The Wanneroo Tavern

Food and Beverage Services Employee Award

Finalists

Byron Bacchioni, Blanche Bar

Roshani Pawar, Chakra Restaurant

Emma Gannon, Haynes Bar and Grill

Taylor Oldacres-Dear  Leisure Inn Rockingham

Shuang Qiao (Sharon), Pan Pacific Perth

Rebecca Licastro, Rambla Bar & Bistro

Fergus Gugenheim, Rustlers Steakhouse and Grill

Nicholas Cullen, The Lucky Shag Waterfront Bar

Mandy Chew   , The Rechabite

Mathieu Fichot, The Ritz-Carlton, Perth – Hearth

Glenn Dolinski, The Westin Perth

Ashleigh Skinner, Universal Bar

Jack Leech, White Salt

Front Office and Administration Employee Award

Finalists

Karen Walsh, ALH Group

Cara Maslin, Black Swan Winery

Laura Credaro, Boston Brewing Co.

Hong Thu Phan-Nguyen, Crown Perth

Emma Kay, Mayfair Lane Pub & Dining Room

Justin Bennett, Pan Pacific Perth

Sharon Schaafsma, Settlers Tavern

Daniella Moore, The Brass Monkey

Chantelle Smith-Greenwood, The Bridge Garden Bar

Chiara Dichiera, The Ritz-Carlton, Perth

Mikaela Murchie, The Westin Perth

Montana Scudder, Universal Bar

PubTAB Operator Award

Finalists

Tracey Tylor, Beeches Tavern

Vanessa Bozanich, Eaton Tavern

Renee Corbett , Mt Henry Tavern

Cocktail Bartender Award

Finalists

Tyron Bennett, Duxton Hotel Perth

Craig Slater, Fiorita Wine Bar and Restaurant

Savanna McDonald, State Buildings

Verity Coles, The Flour Factory

Patrick Carpenter, The Heritage Wine Bar – Bobeche

Bjorn Karason, Tiki As FK

Peter Spence, Universal Bar

Excellence in Service Award

Finalists

Vikki Watson, Coolgardie Gold Rush Motels

Philomena Ellia, Duxton Hotel Perth

Wayne Hammond, Fiorita Wine Bar and Restaurant

Kelly Kent, Haynes Bar and Grill

Sally Worsley, Leisure Inn Rockingham

Mina Sharifnia, Pan Pacific Perth

Louwana Dowling, Rustlers Steakhouse and Grill

Nick Trolio, The Gate Bar & Bistro

Georgina Rodgers, The Rechabite

Ljiljana Miric, The Ritz-Carlton, Perth

Jermey Cole, Universal Bar

Venue Manager Award

Finalists

Troy Landers, Balmoral Hotel

Steeve Lindecker, Nobu – Crown Perth

Joshua Drakeford, Greenwood Hotel

Amie Forshaw, HADIQA

Robert Steward, Haynes Bar and Grill

Tom Batros, Little Creatures

Jessica Mason, Miners Rest Motel

Camilla Ure, Pan Pacific Perth

Tony Favazzo, Perth Racing

Jamie Puls, Rustlers Steakhouse and Grill

Maria Fucci, Settlers Tavern

James Broadhurst, State Buildings

Mitch Panting, The Brass Monkey

Lisa Edwards, The Brook Bar & Bistro

Michael Strom, The Gate Bar & Bistro

Reuben Dias, The Karalee on Preston

Robyn Brennan, The Marina Mindarie

Stephen Hollow, The Ritz-Carlton, Perth

Jason Juraszek, Universal Bar

Bar Team Award

Finalists

Caballitos, Perth

Drop Inn, Warnbro

Fiorita Wine Bar and Restaurant, Karratha

Haynes Bar and Grill, Armadale

Lot20, Perth

Nevermind Smallclub, Northbridge

Pan Pacific Perth

Rustlers Steakhouse and Grill, Albany

The Peninsula Bar & Restaurant, Mandurah

The Rechabite, Northbridge

Universal Bar, Perth

OVERALL AWARDS

Group Venue Operator Award

Finalists

Blanche Bar Group

TMG Hospitality

Kailis Hospitality Group

ARK Group – Market Grounds

Sneakers & Jeans

Varsity Group

WA’s Best Regional Hospitality Venue

Winner to be announced on the night

Perth’s Best Hospitality Venue 

Winner to be announced on the night

 

About Admin

newspatrolling

Comments are closed.

Scroll To Top